Mozog v akcii

Podľa štúdie, ktorá sledovala výkonnosť šachistov po mnoho rokov, dosahuje mozog vrchol sojej činnosti vo veku 35 rokov.

Trojica vedcov z Parížskeho Polytechnického Inštitútu, Univerzity Ludwiga-Maximiliana v Mníchove a Univerzity Erasmus v Rotterdame našla dôkazy naznačujúce, že kognitívne schopnosti ľudí vrcholia vo veku 35 rokov a začnú klesať po 45. roku života. Vo svojom príspevku publikovanom v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, Anthony Strittmatter, Uwe Sunde a Dainis Zegners popisujú svoju štúdiu o výkonnosti šachistu počas obdobia 125 rokov a jej výsledky.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že kognitívne schopnosti väčšiny ľudí sa začnú zhoršovať niekedy v priebehu stredného veku a ďalej sa zhoršujú po zvyšok života. V rámci tohto nového programu našli vedci spôsob, ako tento pokles preukázať – meraním schopností profesionálnych šachistov.

Štúdia spočívala v analyzovaní výkonnosť hráča počas približne 24 000 profesionálnych šachových zápasov z rokov 1890 až 2014. Celkovo sledovali ťahy 4 294 hráčov, z ktorých 20ti boli majstrami sveta – ďalších 4 274 boli ich protihráči. Cieľom vedcov bolo sledovať výkonnosť každého hráča počas mnohých rokov jeho života, aby ju tak bolo možné zmerať v čase. Dosiahli to porovnaním ťahov uskutočnených každým hráčom počas jeho kariéry s optimálnymi ťahmi navrhnutými šachovým analyzátorom.

Zistili, že výkon väčšiny hráčov sa rýchlo zvyšoval, až kým nedosiahli vek 20 rokov. Potom sa zlepšovanie ich výkonu spomaľovalo, až dosiahlo vrchol približne vo veku 35 rokov. Väčšina hráčov si dokázala udržať svoje špičkové hráčske schopnosti približne 10 rokov – po 45. roku sa zručnosti začali zhoršovať. Vedci popisujú údaje pre daného jedinca ako „krivku v tvare hrbu“.

Vedci tiež zistili, že za posledných 125 rokov sa celkovo zvýšila výkonnosť hráčov, najmä medzi mladými. Poznamenávajú, že v 90. rokoch sa prudko zvýšila po tom, ako šachoví nadšenci získali prístup k hraniu šachu na počítači, čo im zabezpečilo výkonnejších súperov. Zistili tiež, že výkonnostná úroveň stúpala aj u ostatnýh hráčov – v modernej dobe hrajú profesionálni šachisti oveľa viac zápasov ako šachisti pred sto rokmi.

Zdroj: medicalexpress.com