Šachové naj

Šach je hra,ktorá sprevádza ľudstvo vo svojej modernej dobe už stovky rokov. Počas tohto obdobia vznikol celý rad rekordov a niektoré z nich sú platné dodnes. Ak chcete vedieť, ktorá šachová partia bola najdlhšia, ktorá by mohla byť najkratšia alebo ktorí šachista bol najúspešnejší, čítajte ďalej.

Najdlhšia partia

Najdlhšou šachovou partiou , aká bola kedy odohraná na turnaji /z hľadiska počtu ťahov/ , bola partia Nikolič – Arsovič, v Belehrade 1989, ktorá mala 269 ťahov a trvala 20 hodín a 15 minút, aby nakoniec skončila remízou. V čase, keď sa táto hra hrala, FIDE upravila pravidlo 50tich ťahov tak, aby umožňovalo hrať 100 ťahov bez toho, aby sa pohlo pešiakom alebo aby bol súperovi zobraný nejaký kameň, vzhľadom k tomu, že sa v tejto partii jednalo o koncovku veže a strelca proti veži. V roku 1992 FIDE túto možnosť výnimky zrušila a zaviedla jediné pravidlo 50tich ťahov.

Najdlhšou rozhodnutou hrou na turnaji bola partia rusa Alexandra Danina proti bielorusovi Sergeiovi Nikolajevičovi Azarovi odohraná v Turnove v roku 2016, ktorú vyhral Danin po 239 ťahoch. V 9. kole českej extraligy potreboval Danin svoju partiu vyhrať, aby kolo skončilo remízou 4:4. Napriek tomu, že sa mu to podarilo, jeho tím /TŽ Třinec/ nakoniec z extraligy vypadol.

Druhou najdlhšou rozhodnutou hrou na turnaji bola partia Laurenta Fressineta proti Alexandra Kostiniukovej, vo Villandry v roku 2007, ktorú napokon Kstiniuková vyhrala po 237 ťahoch . Posledných 116 ťahov tejto partie bola koncovka veže a strelca proti veži, ako aj v prípade Nikoliča s Arsovičom, takže Fressinet mohol požadovať remízu podľa pravidla 50tich ťahov. Avšak neurobil tak, pretože to bola partia rapid šachu a ani jeden hráč nezapisoval ťahy. Totiž na začiatku turnaja použil proti Fressinetovi pravidlo 50tich ťahov Viktor Korchnoi a získal tak remízu, pretože rohodcovia nebrali do úvahy Fressinetovu námietku, že hráči nezapisovali ťahy. Fressinet pravdepodobne chcel zostať konzistentný a nevyužil pravidlo 50tich ťahov v partií proti Kostiniukovej.

Najdlhšou partiou na majstrovstvách sveta bol piaty zápas Viktora Korchnoia s Anatolym Karpovom v roku 1978. Korchnoiov 124. ťah ako bieleho vyprodukoval pat.

Najkratšia partia