Fitnes rutina

V 80. tych a 90. tych rokoch bolo v šachových kruhoch bežné fajčenie, pitie a večierky neskoro do noci – to je pravda, šach mal svoju „Boogie noci“ fázu – ale táto scéna takmer zmizla.

„Fyzická zdatnosť a výkonnosť mozgu sú navzájom spojené a nemalo by byť preto prekvapením, že šachoví veľmajstri sa navonok snažia vyzerať ako futbalisti“ hovorí veľmajster a komentátor Maurice Ashey.

Podľa Ashleyho, prvý indický veľmajster Viswanathan Anand cvičí každý večer 2 hodiny kardiotréning, aby sa unavil tak, že sa mu nebude snívať o šachu. Rustam Kasimdzanov pije čaj iba počas turnajov a každý deň hrá tenis a basketbal. Cristian Chirila cvičí každý deň minimálne hodinu kardio a hodinu posiluje so závažím, aby si pred turnajmi vybudoval svalovú hmotu.

Ale žiaden z týchto veľmajstrov nezdokonalil svoju fitnes rutinu tak ako úradujúci majster sveta Magnus Carlsen.

V roku 2017 si Magnus Carlsen uvedomil, že má problém. Úradujúca svetová jednotka počas posledných 4 rokov pocítila, že stráca úplnú kontrolu pri udržiavaní si tejto pozície. Hoci stále vyhrával väčšinu turnajov, jeho zápasy boli dlhšie a jeho víťazstvá boli na pohľad menej isté. Začínal slabnúť počas poslednej hodiny hier. Všimol si, že ho dobiehajú mladší hráči.

Carlsen sa od malička spoliehal na energetický doplnok vo forme riedeného pomarančového džúsu s vodou v pomere 1:1. Ale teraz, pár rokov pred 30tkou jeho telo už nerozkladalo cukor tak rýchlo, čo viedlo k výkyvom hladiny cukru. Výživoví odborníci mu navrhli, aby namiesto toho vypil zmes čokoládového mlieka a obyčajného mlieka, ktorá obsahovala oveľa nižšie hladiny cukru ale zároveň dopĺňala do jeho organizmu vápnik, draslík a bielkoviny. “ Udržiavalo to hladinu cukru v jeho krvi na primeranej úrovni bez príliš veľkých rozdielov a počas kľúčových momentov na turnajoch, ktoré nasledovali po zmene sa cítil menej unavený,“ uviedol jeho otec Henrik Carlsen.

To bol však iba začiatok Carlsenovej premeny: Odvtedy trénuje svoje telo pre šach až do posledných detailov. Pred turnajmi cvičí celé hodiny – behá na bežeckom páse, zdokonaľuje si jógové ásany, hrá futbal so svojimi priateľmi. Pred minuloročným svetovým šampionátom chodil každý deň lyžovať a na twiteri uviedol, že to posilnilo jeho nohy a jeho vôľu dostať sa do cieľa.

Najal si osobného kuchára Magnusa Forssella, ktorý s ním cestuje, aby zabezpečil, že bude jesť správnu kombináciu bielkovín, sacharidov a vápnika. (Forsell hovorí: „Pred turnajmi potrebujete veľa energie, takže sa ho snažím oklamať, aby zjedol cestoviny, aby získal trochu rezervnej energie.“)

V súčasnosti sa Carlsen počas turnajov zameriava na relaxáciu a šetrenie energie namiesto tréningu. Fabiano Caruana ( aktuálna svetová dvojka) trávi prípravou svojich ťahov minimálne tri hodiny pred zápasom. Carlsen však absolvuje iba 15 až 30 minútovú prípravu. Jeho odôvodnenie: Prípravy na poslednú chvíľu sú zbytočným plýtvaním energiou.

„Keď umožníte svojmu telu, aby si počas turnaja viac oddýchlo, znamená to, že si bude pýtať viac jedla. To znamená, že môžete jesť normálne , nemusíte sa stresovať, takže vaša chuť k jedlu je normálna – to sa deje s Magnusom,“ hovorí otec Henrik.

Je toho viac: Carlsen žuje počas partií žuvačku, čím sa pokúša zvyšovať výkon mozgu bez straty energie; medzi ťahmi rytmicky poklepkáva nohami, aby bol jeho mozog a telo v strehu. Dokonca sa mu podarilo optimalizovať…..sedenie. Presne tak. Carlsen tvrdí, že mnohí šachisti ťahajú krk príliš dopredu, čo môže podľa štúdií v časopise Journal of Physical Therapy Science viesť k 30-percentnej strate kapacity pľúc. Podľa Keitha Overlanda, bývalého prezidenta Americkej chiropraktickej asociácie, nakláňanie o 30 stupňov dopredu zvyšuje napätie na krku o takmer 60 libier /viac ako 27 kg/. To potom vyžaduje, aby svaly chrbta a krku pracovali viac a to má za následok bolesti hlavy, nepravidelné dýchanie a znížený prívod kyslíka do mozgu.

“ U šachistu sa môžu rozvinúť chronické bolesti krku a hornej časti chrbta, ako aj boľavé ramená a bolesti bedier,“ hovorí Overland, ktorý spolupracoval s New York Mets a americkým olympijským tréningovým centrom. „To už je na zamyslenie vzhľadom k tomu, koľko energie vynakladajú na hranie šachovej hry na najvyššej úrovni.“

To neplatí pre Carlsena. Nór sa opiera pri sedení dolnou časťou chrbta o stoličku, takže si zachováva prirodzenú krivku, kolená má mierne od seba na okraji sedadla, chodidlá pevne položené na zemi a predkláňa sa asi v 75-stupňovom uhle. V tejto pozícií, ku ktorej dospel čítaním štúdií a pokusmi a omylmi, nie je príliš naklonený dopredu, aby nestratil pozornosť a nie je príliš ďaleko vzadu, aby míňal ďalšiu energiu.

„Mnohokrát vidíte Magnusa, ako vyhráva partiu v piatej hodine hry,“ hovorí Ashley, ktorý komentoval väčšinu Carlsenových partií za posledné desaťročie. „Vyzerá to, že ešte len začína, zatiaľ čo jeho súperi sú vyhorení.“

Od roku 2013, keď sa stal majstrom sveta, Carlsen ešte praktizuje stratégiu, ktorú poznajú fanúšikovia Kawhi Leonarda alebo LeBrona Jamesa: záťažový manažment. Aj keď priemerný elitný hráč odohrá 12 až 14 podujatí ročne, aby si udržal svoje poradie a zarobil peniaze, Carlsen zvyčajne znížil svoj program na šesť až osem turnajov, pričom po každom z nich si vzal mesiac pauzu.

„Aj keď výrazne nestráca váhu ako jeho súperi, Magnus skoro pochopil, že jeho nervový systém je po každom turnaji preťažený a obnovenie jeho rovnováhy mu trvá týždne,“ hovorí Henrik. „Rozumie svojmu telu dosť dobre na to, aby vedel, kedy dosiahol rovnováhu, skôr ako pôjde hrať o ďalší titul.“

Zdroj: ESPN.com